Az utóbbi években nagy népszerűségre tett szert az egészséges zsírokban gazdag sheavaj, köszönhetően főleg annak, hogy a szépségipar felismerve kedvező hatásait egyre gyakrabban használja a különböző kozmetikai készítményekben.

Ebben a bejegyzésben utána járunk, hogy miért is örvend ilyen nagy népszerűségnek, illetve, hogy milyen előnyös tulajdonságokra számíthatunk hajunk ápolása esetén.

Amennyiben érdekelnek a teljesen természetes szépségápolási módszerek, akkor mindenképpen érdemes megismerkedned a sheavajjal. Olvass tovább a részletekért!

Mi is az a Sheavaj?

A sheavaj nem más, mint az Afrikában őshonos karité fa gyümölcséből kivont szobahőmérsékleten szilár zsír.1

Egész pontosan a fa gyümölcsén belül van egy diószerű csonthéjas termés, és ez tartalmazza magát a nemes anyagot.

Feldolgozásakor a diót feltörik, felforralják, hogy kinyerhető legyen ez a világos színű anyag, amit a nyugati világban sheavajnak nevezünk.

Olyan értékes anyagokat rejt, mint az olajsav, sztearinsav, vagy a linolsav, de ezekről még bővebben szó lesz.

Annak ellenére, hogy szobahőmérsékleten szilárd, már a bőr melegétől könnyen megolvad, így bemasszírozása igen egyszerű.

Hidratáló és bőrregeneráló tulajdonságai miatt kitűnő megoldás lehet a különféle bőr-és hajproblémák kezelésére.

Ugyanakkor nemcsak külsőleg alkalmazható. Hasonlóan, más nővényi eredetű olajokkal, akár süthetünk is vele, hiszen ehető.

Mielőtt belemennénk a sheavaj pozitív tulajdonságaiba, pár szót a történelme is megérdemel.

A Sheavajat már régóta ismerjük

A karité fa már évszázadok óta őshonos a Nyugat-afrikai régióban, legnagyobb számban a Szenegáltól Szudánig húzódó területen található meg.

Sheavaj hatásai a hajra

Az első írásos feljegyzések, amelyek említést tesznek róla, afrikai eredetű dokumentumok voltak. Ezekben tégelyekkel teli misztikus vajat említenek, amit bőr és hajápolásra használtak.

Arról is beszámolnak, hogy már Kleopátra királynő uralkodás alatt is intenzíven kereskedtek vele.

Sőt, egyes források szerint, korábban, még maga Sába királynője is használta hajápolás céljából.2

A kezdetekben a karité fa gyökerét is felhasználták, amiből koporsókat készítettek az afrikai királyoknak. Sok mai afrikai törzs számára még mindig szakrális jelentéssel bír ez a növény és a mai napig nagy misztérium övezi.

Persze a dióból kinyerhető sheavajat is nagy előszeretettel használták, elsősorban a hajuk ápolására, hiszen megfigyelték, hogy védelmet biztosít az erős napsugárzás és a zord szelekkel szemben.

Eleinte a kivont olajat agyagedényeken keresztül szűrték meg.

Később a technológia fejlődésével más eljárások is megjelentek, habár a legnagyibb tisztaságú végterméket a mai napig az ősi módszerrel, agyagos, illetve gézkendős szűréssel állítják elő.

A sheavajnek sokféle pozitív hatása van, ami miatt manapság is előszeretettel használjak a legkülönböző kozmetikumokban, illetve gyógyászati készítményekben.

Hogy miért is, azt a következőkben mutatom be:

Miért olyan jó a Sheavaj?

Leggyakrabban, pakolásokban, krémekben és testápolókban használják hiszen gazdag egészséges zsírokban, ami hidratálja a bőrt és a hajat.

Azért is kitűnően alkalmazható ezeken a területeken mert magas az antioxidáns tartalma, sőt még gyulladáscsökkentő tulajdonságai is vannak.

Segít semlegesíteni a szabadgyököket és csökkenti a gyulladásos bőrbetegségek kellemetlen tüneteit.

Tartalmaz továbbá A és E vitaminokat, melyek segítenek a nap káros UV sugárzásaivel szemben, tehát a sheavaj egy enyhe naptejként is használható.

E vitamin tartalma miatt pedig nyugtató hatású, képes a száraz bőrt is hidratálni és rugalmasabbá tenni.

Emiatt természetes bőrfiatalítóként is szamon tartják.3

Sheavaj kedvező hatásai a hajraa
A pozitív hatásai egyértelműek de mégis milyen sheavajat használjunk?

Két fő típust különböztethetünk meg; léteznek finomított, illetve finomítatlan, „nyers” változatok.

A következőkben megtudhatod, hogy mit a különbség a két típus között és, hogy melyiket érdemes használni.

Finomított vagy Finomítatlan Sheavaj? Melyik a jobb?

Nem meglepő módon, a finomítatlan változat a „legtisztább”, legtermészetesebb forrása a sheavajnak.

Ebben az esetben csupán mechanikai eljárással dolgozzák fel.

Ez magyarul annyit jelent, hogy leszedik a fáról a fa gyümölcsét, aztán megpucolják, hogy hozzáférjenek a diószerű belső részhez, majd ezt feltörik, hogy hozzáférjenek az értékes zsírhoz. Ezek után már csak egy agyagedényes vagy gézszűrőkendős tisztításon megy keresztül mielőtt dobozolnák a végterméket.

A finomítatlan sheavajat 6 különböző minőségű osztályba sorolják A-tól F-ig, ahol az „A” minősítés jelenti a legmagasabb minőséget.

A finomított sheavaj esetében a kezdeti szűrési folyamat még csak a kezdet, hiszen ezek után egy szagtalanító, illetve egy fehérítő eljárásnak is alávetik.

Egyes esetekben továbbá mesterséges illataromát is hozzáadnak, illetve tartósítószereket is a hosszabb eltarthatóság érdekében.

Az eljárások után a kapott anyag sokkal fehérebb és simább lesz, ugyanakkor elkerülhetetlenül veszít az értékes vitamin és tápanyagtartalmábol is.

Jól látható tehát, hogy mindenképpen a finomítatlan változatok közül érdemes választani.

Miért is mondanánk le pont azokról a vitaminokról és antioxidánsokról, melyek a legtöbbet tehetik bőrünk és hajunk egészségéért.

Sheavaj kedvező hatásai a hajraa

Sheavaj legértékesebb összetevői

Kitűnő minőségű zsírsavak: 5 nagyon fontos glicerid típust tartalmaz (palmitinsav, sztearinsav, olajsav, linolsav, arachidsav). Ezek közül legnagyobb mértékben sztearinsavat és olajsavat tartalmaz melyek körülbelül a zsírtartalom 85%-át teszik ki.

Fenolok: A fenolos vegyületek kitűnő antioxidánsok. A sheavaj 10 különböző fenolos vegyületet tartalmaz melyből 8 katechin típusú.

Ezek szintén antioxidánsok, melyek pozitív hatással vannak még a keringésre is.4

E-Vitamin: Megtalálható a tokoferol névű vegyület több fajtája is benne, ami nem más, mint az E-vitamin. A mennyiség eltérhet a különböző régiókból származó sheavajak között, és természetesen a feldolgozás módja is nagyban befolyásolja, hogy mennyire gazdag a vitaminban.

A-Vitamin és F-Vitamin: Az A és F vitaminok szintén természetes módon jelen vannak, melyek elsősorban az olyan bőrbetegségek ellen lehetnek hasznosak mint az ekcéma, vagy bőrgyulladás.

A fenti listából könnyen érthető, hogy miért is szokták a szuperélelmiszerek köré sorolni a sheavajat.

Gazdag az egészséges telítetlen zsírokban, megtalálhatóak benne a bőr és haj számára nélkülözhetetlen E, D, és A vitaminok.

Nem csoda tehát, hogy már évezredek óta használja az emberiség mind a szépségápolásban, mind pedig a konyhában.

Nézzük mikre is képes a hajápolás területén:

Sheavaj kedvező hatásai a hajraa

Milyen hatással van a Sheavaj a hajra?

Íme néhány igazán nyomós ok, hogy miért is érdemes rutinná tenni a sheavaj vagy a sheavajat tartalmazó készítményeket a mindennapos hajápolásod során.

Megnyugtatja a száraz és viszkető fejbőrt

Kitűnően alkalmazható a viszkető fejbőr megnyugtatására de akár a korpásodás ellen is. Gazdag egészséges zsírokban, ami könnyen felszívódik a fejbőrön anélkül, hogy eltömítené a pórusokat.

Gyulladáscsökkentő hatása is van, így igazi megkönnyebbülést adhat a száraz fejbőr számára.5

Hatásos a töredezett hajvégek kezelésében

Hidratálja és regenerálja a hajszállakat és a fejbőrt. Ennek köszönhetően erősíti a hajszálakat, igy csökken a hajvégek töredezettségének az esélye. Továbbá, gazdag A és E-vitamin tartalma megnyugtatja a száraz fejbőrt és láthatóan javítja a hajvégek minőségét.6

Védi a hajat a környezeti behatásokkal szemben

A különböző egyenesítő, göndörítő eljárások nagymértékben felelősek a haj természetes nedvességtartalmának a csökkenéséért. A sheavaj segíthet visszatölteni ezt az elvesztett nedvességet a hajszerkezetbe hiszen kitűnő hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik.

Védelmet nyújt továbbá a nap káros ultraviola sugaraival szemben, hiszen a sheaaj is rendelkezik egy enyhe fényvédő faktorral (spf).

Amint beszívódik a hajba, egy védő bevonatot képez, mely megvédi a hajszálakat és a fejbőrt a hőhatásoktól. Kipróbálhatod ezt a funkciót akár a bőrödön is, ugyanakkor ennek a fényvédő erőssége természetesen nem közelíti meg a drogériákban kapható erős naptejek hatásfokát. Ezzel mindenképp számolni kell.

Ugyancsak hatékony fegyver úszás, fürdőzés elött használni, hiszen a keletkezett védőréteg megóvja a hajszállakat a sótól és a klórtól. Így kitűnő választás akár egy nyári vakáció alkalmával amikor sós tengervíz érheti hajadat. Ugyancsak sokat tehetsz hajad vedelméért, ha netán strandolás vagy úszás elött alkalmazod.

I

Hajhulláscsökkentő hatás

Az értékes zsírsavak kondicionálják a fejbőrt és a hajszálat. Emellett rengeteg nélkülözhetetlen tápanyagot tartalmaz, melyek ápolják a fejbőrt és a hajszállakat. Ennek köszönhetően, a hajszálak megerősödnek így csökken a hajhullás esélye.

A másik fontos előnye, hogy gyulladáscsökkentő hatása van. A fejbőr állapota nagymértékben javulhat, ami viszont elengedhetetlen az egészséges hajhagymák számára. A rendszeres sheavaj használata után észrevehetően vastagabbak lesznek a hajszálak, sőt visszanyeri hajkoronád a természetes fényét is.

Egyszerűen elkészíthető sheavajas hajpakolás

Ha már ideáig eljutottál a cikkben, akkor feltehetően nagyon érdekel a sheavajban rejlő előnyök. Itt az ideje, hogy a tettek mezejére lépj. A következőben bemutatok, egy otthon is könnyen könnyel elkészíthető receptet.

Ezek kellenek hozzá:

4 evőkanál finomítatlan sheavaj

1 evőkanál argánolaj

1 evőkanál kókuszzsír

1 evőkanál méz

7 cseppnyi illóolaj a finom illat miatt. Ajánlom a citrusféléket (pl. grépfrút, citrom, narancs)

Elkészítés

  1. Olvasszuk meg a sheavajat és a kókuszzsírt egy kis tégelyben.

(Praktikus módja ennek, hogy meleg vizet teszünk egy edénybe aztán belerakjuk a kis tégelyt úgy, hogy a víz ne menjen bel. Így kezdjük el melegíteni lassan. Lustáknak ott van a mikró is, de én mindenképpen azt ajánlom, hogy szánjuk ár az időt és ne használjunk semmilyen hirtelen melegítési eljárást.)

  1. Amikor kellően megolvadt a sheavaj és a kókuszzsír, kapcsoljuk le a tűről és hagyjuk visszahűlni pár percet.

(Fontos, hogy ne legyen forró a keverék mielőtt tovább mennénk a következő lépésre.

  1. Amikor kellően visszahűlt, rakjuk hozzá a mézet, az argánolajat, és a választott illóolajat.
  2. Keverjük jó össze az alapanyagokat először kanállal, majd robotgéppel addig verjük amíg egy fehéres, habos állagot nem kapunk.
  3. Legvégül öntsük át a végeredményt egy üvegcsébe és már készen is áll a házi sheavajas hajpakolás.
  4. Alkalmazd heti 2X legalább 1 hónapig, illetve alkalomszerűen amikor sokat vagy a nap alatt vagy ha uszodába, strandra mész.

 

I

Gyakori kérdések a Sheavajjal kapcsolatban

Meg lehet e enni?

Igen, a fogyasztása teljesen biztonságos. Kitűnően helyettesítheti az olíva olajat vagy a kókuszzsírt.

Mennyi ideig őrzi meg a minőségét?

Átlagosan 2 év az eltarthatósága a csomagolástól számítva, ez persze eltérhet a különböző márkák között tehát mindig ellenőrizd a lejárati dátumot a csomagoláson.

Vannak olyan professzionális készítmények, amik tartalmaznak sheavajat?

Igen, a Kevin Murphy hajfestékek például méz alapúak és olyan természetes összetevőket tartalmaznak, mint a sheavaj, gránátalma, vagy a csipkebogyó. Sőt, ezek a festékek még ammóniamentesek is melynek a jótékony hatásait itt foglaltam össze.

Tényleg természetes eredetű?

Igen, a sheavajat az Afrikában őshonos karité fa gyümölcséből vonják ki.

Melyik típusú sheavaj a legjobb?

Lehetőség szerint mindig a finomítatlan, nyers sheavajat részesítsd előnyben. Hiszen, itt megy át a legkevesebb feldolgozáson a termék, ezáltal ebben található a legtöbb értékes vitamin is.

Milyen illata van?

A finomítatlan sheavajnak, kicsit földes, füstös de dióra emlékeztető illata van.

Minden sheavaj ugyanolyan?

Nem, hiszen sokféle feldolgozási eljárás létezik. Alapvetően két csoportra bonthatjuk a legyakrabban elérhető típusokat. Léteznek finomítatlan verziók, melyeket csak mechanikai módszerrel nyernek ki a shea fa gyümölcséből. A másik típusba a finomított változatokat soroljuk. Ezeknél fehérítési és szagtalanítási eljárást is alkalmazhatnak.

Vegán étrendet követők számára is fogyasztható?

Amennyiben 100% sheavajat tartalmazó terméket vásárolsz az „vegán barát is lesz”, hiszen teljesen növényi eredetű anyagról beszélünk. Természetesen, ha olyan terméket vásárolsz, amelyben a sheavaj csak egy összetevő a sok közül, abban az esetben mindig meg kell győződni, hogy a többi összetevő is megfelel e a vegán diéta elvárásainak.

Biztonságos e fogyasztása azoknak akiknek valamilyen allergiájuk van a mogyorófélékre?

Annak ellenére, hogy a vajat egy diószerű csonthéjas termésből nyerik ki, nincs olyan információ arról, hogy valaha is allergiás tünetekről számolt volna e be bárki is.

Számít a véleményed!

Osztályozd a cikket a csillagokkal

Mivel tetszett ez a cikk...

Kövess Facebookon is

Értem, tehát nem találtad hasznosnak a cikket

Segíts neünk, hogy jobbat írjunk

Mond el, mi nem tetszett, mit kéne változtatnunk?